Autonlasin merkinnät ja standardit – lakisääteiset

Autonlasin merkinnät ja standardit – lakisääteiset

Autonlasin merkinnät kertovat, täyttääkö tuulilasi, sivulasi tai takalasi lain vaatimat turvallisuusstandardit – eivätkä ne ole pelkkää pientä painatusta lasin reunassa. Moni autoilija huomaa nämä kirjaimet ja numerot vasta silloin, kun tuulilasiin tulee kivenisku ja lasi pitää vaihtaa, ja silloin kannattaa tietää mitä merkinnät oikeasti tarkoittavat ja miksi väärä lasi voi kaataa katsastuksen.

E-merkintä on autonlasin tärkein tunniste

Käytännössä jokaisessa Suomessa myytävässä ja asennettavassa autonlasissa pitää olla ECE-säännön R43 mukainen E-merkintä. Merkintä koostuu kirjaimesta E ja numerosta, joka kertoo minkä maan viranomainen on hyväksynyt kyseisen lasityypin – Suomi on tunnus E17, Saksa E1, Ranska E2, Italia E3 ja Iso-Britannia E11.

Tämä hämmentää usein autoilijoita: suomalaisessa Toyotassa tai Volkswagenissa voi täysin laillisesti olla E1-merkitty saksalainen tuulilasi, koska hyväksyntä on voimassa koko ECE-alueella eikä vain hyväksynnän myöntäneessä maassa. Merkinnän puuttuminen kokonaan sen sijaan on ongelma – silloin lasin alkuperää tai testausta ei voida osoittaa.

Mitä numerot ja kirjaimet merkinnän vieressä tarkoittavat

E-numeron lisäksi lasin reunassa on tyypillisesti homologaationumero (esimerkiksi muotoa 43R-000000), joka yksilöi tarkan tyyppihyväksynnän, sekä kirjaintunnus lasityypistä. Kirjain L viittaa laminoituun turvalasiin, T karkaistuun lasiin ja yhdistelmämerkinnät kertovat esimerkiksi UV-suodatuksesta tai lämpöheijastavasta pinnoitteesta.

Lasin reunasta löytyy tavallisesti myös:

– E-numero ja hyväksyntätunnus
– Homologaationumero
– Valmistajan logo (esim. Pilkington, Saint-Gobain Sekurit, AGC, Guardian)
– Valmistuskuukausi ja -vuosi pisteinä tai numeroina
– Lasityyppikoodi (L/T) ja mahdolliset lisämerkinnät antenneista tai anturikiinnikkeistä

Amerikkalaisissa tuontiautoissa näkyy joskus DOT-merkintä ja AS-koodi (AS1–AS14), jotka ovat Yhdysvaltain oma standardi eivätkä sellaisenaan riitä täyttämään ECE-vaatimuksia Suomessa – tämä on hyvä tietää, jos autoon on aikanaan tuotu lasi ulkomailta.

Tuulilasin on oltava laminoitua turvalasia – laki ei jousta

Tuulilasilta vaaditaan aina laminoitu turvalasi (kaksi lasikerrosta ja niiden välissä PVB-kalvo), koska se pysyy iskun sattuessa yhtenäisenä eikä sirpaloidu kuljettajan päälle. Tämä ei ole makuasia eikä hintakysymys – karkaistua lasia ei saa asentaa tuulilasiksi, vaikka se olisikin muuten E-hyväksytty.

Sivu- ja takalasit sen sijaan voivat olla joko karkaistua tai laminoitua lasia riippuen automallista. Karkaistun lasin tunnistaa siitä, että se murtuu iskusta pieniksi, pyöreäreunaisiksi palasiksi, kun taas laminoitu lasi halkeilee mutta pysyy kalvon ansiosta kasassa. Yhä useammassa uudessa mallissa myös takalasi tai kaikki neljä sivulasia ovat laminoituja – tämä parantaa varkaussuojaa ja äänieristystä, mutta nostaa vaihtohintaa selvästi karkaistuun verrattuna.

Yleinen väärinkäsitys: ”kunhan lasi sopii autoon, se kelpaa”

Moni olettaa, että ainoa vaatimus on lasin fyysinen sopivuus auton koriin. Näin ei ole. Lasi voi sopia mekaanisesti täydellisesti ja silti olla laiton, jos siitä puuttuu E-merkintä tai jos tuulilasiksi on asennettu karkaistua lasia.

Nykyautoissa on lisäksi toinen ansa: kuljettaja-avustinjärjestelmien kamerat ja anturit on kiinnitetty tuulilasin sisäpintaan tarkasti määritellyllä paikalla. Vaikka korvaava lasi olisi E-hyväksytty, väärä kiinnikkeen sijainti tai puuttuva kalibrointimerkintä voi estää kameran toiminnan kokonaan. Tästä syystä lasin vaihdon yhteydessä kannattaa aina varmistaa, että uusi lasi vastaa alkuperäistä spesifikaatiota, ei ainoastaan yleistä E-standardia.

Kivenisku, korjaus ja merkintöjen merkitys vakuutuksessa

Kivenisku on Suomen olosuhteissa arkipäivää, erityisesti hiekoituskaudella maalis-huhtikuussa. Kiveniskun korjaus vai koko lasin vaihto ratkeaa pitkälti vaurion koon ja sijainnin perusteella, mutta myös lasin merkinnät vaikuttavat asiaan: jos alkuperäinen lasi on ollut esimerkiksi lämpöheijastavaa tai äänieristettyä erikoislasia, korvaavan lasin pitää olla samaa tyyppiä, jotta E-hyväksyntä ja auton alkuperäiset ominaisuudet säilyvät.

Liikennevakuutuskeskuksen kautta korvattavissa kivenisku­korjauksissa ei yleensä peritä omavastuuta, kunhan korjaus tehdään ennen kuin vaurio leviää. Tämä koskee nimenomaan korjausta, ei koko lasin vaihtoa – vaihto kulkee kaskovakuutuksen ja sen omavastuun kautta.

Merkinnät katsastuksessa

Katsastaja tarkistaa ajoneuvon katsastuksessa muun muassa tuulilasin kunnon kuljettajan näkökentässä, halkeamien sijainnin ja sen, että lasin merkinnät ovat näkyvissä eikä esimerkiksi kalvotus tai tarra peitä niitä. Tuulilasin halkeama saattaa riittää hylkäykseen jo pelkän sijaintinsa perusteella, vaikka lasi olisi muuten ehjä ja merkinnät kunnossa.

Yleisimpiä virheitä, joita autonomistajat tekevät merkintöjen suhteen:

Ensinnäkin lasin vaihto halvimmalla löytyvällä tuontilasilla ilman varmistusta E-merkinnästä – tämä on erityisen yleistä nettikaupoista tilatuissa varaosissa. Toiseksi tummennuskalvon liimaaminen niin, että se peittää reunamerkinnät kokonaan, jolloin katsastaja ei voi todentaa lasin hyväksyntää. Kolmanneksi oletetaan, että kaikki saman kokoluokan lasit ovat keskenään vaihtokelpoisia, vaikka anturikiinnikkeet, lämmityslangat tai akustinen kerros vaihtelevat mallikohtaisesti.

UKK

Mitä E-merkintä autonlasissa tarkoittaa?
E-merkintä osoittaa, että lasi täyttää ECE-säännön R43 mukaiset EU- ja ETA-alueen turvallisuusvaatimukset. Kirjainta seuraava numero kertoo, minkä maan viranomainen on myöntänyt hyväksynnän, ei sitä missä lasi on valmistettu.

Voiko autoon asentaa lasin ilman E-merkintää?
Ei laillisesti. Merkinnän puuttuminen tarkoittaa, ettei lasin turvallisuutta ja tyyppihyväksyntää voida todentaa, mikä voi johtaa katsastuksen hylkäykseen ja ajoneuvon käyttökieltoon.

Näkyykö merkintä katsastuksessa?
Kyllä. Katsastaja tarkistaa, että E-merkintä ja muut reunamerkinnät ovat näkyvissä eivätkä esimerkiksi kalvotuksen tai tarran peitossa, ja arvioi samalla lasin yleiskunnon ja mahdollisten vaurioiden sijainnin.

Yhteenveto

Autonlasin merkinnät eivät ole koristetta vaan lakisääteinen todiste siitä, että lasi on testattu ja hyväksytty juuri siihen käyttötarkoitukseen, johon se on asennettu. Kun tuulilasi tai sivulasi joudutaan vaihtamaan, kannattaa varmistaa asentajalta, että uusi lasi vastaa E-merkinnältään ja tyypiltään alkuperäistä – erityisesti jos autossa on kamera- tai anturijärjestelmiä tuulilasin takana. Pieni tarkistus reunamerkinnöistä ennen asennusta säästää sekä katsastusreissun että mahdollisen kalibrointiongelman.

Anna pisteet

(ei vielä ääniä)

Arvostele, kommentoi tai kerro kokemuksista